Ruhi Türkyılmaz

1940’da Pervane Köyün’de doğdu. Pervane İlkokulu´nu, Ankara Yıldırım Beyazıt Ortaokulu´nu ve 1960 da Ankara Gazi Lisesi´ni bitirdi. Ankara Hukuk Fakültesi´nde okudu. İki yıl öğretmenlik bir süre bankacılık yaptı. 1966 yılında öğrenim amacıyla Almanya’ya gitti. Leverkusen Yüksek Halk Okulu ve Goethe Dil Enstitüsü´nden lisan sertifikası aldı. Leverkusen Bayer Firmasında iken “Kimya Teknik Okulunu” bitirdi. 32 yıl Bayer ‘de kimyagerlik yaptı. 01.01.1998 de emekli oldu.

Ruhi Türkyılmaz yazın hayatına 1953 yılında yüce Atatürk’ü Ankara Etnografya Müzesinden Anıtkabre, uluslararası görkemli bir törenle götürürken öğrenci basın sözcüsü olarak başladı. Ankara Gazi Lisesinde Türkiye’nin iki seçkin şairi Cahit Külebi ve Arif Nihat Asya’nın öğrencisi oldu. O yıllarda liseli öğrenciler arasında düzenlenen bir şiir yarışmasında birincilik ödülü aldı. O zamandan beri şiirleri gazetelerde, yazın dergilerinde ve şiir antolojilerinde yayınlandı.

Ruhi Türkyılmaz Almanya’ya giderken tüm yazın ürünlerini beraberinde getirdi. Bayer firmasının hisse senetleri konusunda yazdığı bir yazı ile Almanya’da yazın hayatına girdi. Leverkusen Kenti Yabancılar Eğitim ve Kültür Merkezi “Karafatma” adlı şiir kitabını Türkçe ve Almanca olarak yayınladı. Bu yapıt kısa zamanda “Babacan – Jovial “ adıyla genişletilmiş ikinci baskısını yaptı. Karafatma ve Babacanın gala gecelerinde Türkyılmaz başarılı şiir ödülüne layık görüldü. Almanya’da değişik dernek ve kuruluşlarda, özellikle Köln Atatürkçü Düşünce Derneği´nde edebiyat üzerine sanatsal konferanslar verdi. Türkiye ve Almanya’da, Alman ve Türk üniversite öğrencileri Ruhi Türkyılmaz’ı ve yapıtlarını diploma tezi olarak araştırıp yazdılar.

Şiir kitapları : Şölen, Dalga Boyu, Günahsız Gömülenler, Karafatma, Babacan – jovial, Aytüre, Dudak Ucu Acı Gül, Oryantal sancılar, Roman: Kırantaş Öykü : Sigara Yarası, Balıkçı Barınağı, Benim Gurbetim…

Ödülleri: 1957 Ankara Gazi Lisesinde şiir birincilik ödülü 1994 Türkiye Dergisi şiir birincilik ödülü 1995 Karadeniz Yazarlar Birliği şiir hizmet ödülü 1995 Yunus Dergisi şiir birincilik ödülü 2001 Karadeniz Yazarlar Birliği şiir birincilik ödülü 2002 TRT’nin Öykü birincilik ödülü