Yaylaların Güzelliğiniz Keşfedin

Son dönemlerde günlük hayatın stresinden ve yorgunluğundan kurtulmak isteyen insanlar kıyı şeritlerinden ziyade kırsal alanlara  yönelmektedirler.  Kırsal alanlarda  yapılan  turistik  faaliyetlerden  birisi  de yayla turizmidir. Amaçlarına  göre turizm  türleri  arasında  yer  alan  yayla  turizmi,  yayla  sahalarında  klasik  yaylacılık  faaliyetlerinin  turistik  amaçlarla değerlendirilmesidir.  Araklı’da bulunan yaylalar  coğrafi oluşumu ve şehir merkezine  göre daha yüksekte yer alması serin havası el değmemiş bitki örtüsü sebebiyle diğer yaylalardan dikkat çekici bir farklılık  göstermektedir.

Araklının yaylaları ziyaretçilerini muhteşem doğasıyla tatmin eder . Yüksek dağları, yeşil ormanları, temiz havası, el değmemiş doğası ve yaylalarıyla doğa tutkunlarını çağırıyor. Araklının yaylaları kendine has bir güzelliğe sahiptir.

Son zamanlarda yapılan tanıtım kampanyaları ile Karadeniz bölgesi yaylaları sadece yerli ziyaretçilerin tercihi olmakla kalmayıp, doğayla yalnız tatil yapmak isteyen turistlerin de tercihi haline gelmiştir.

Yeşil çağrısı. Derin yeşil ormanları, yüksek dağları, güzel yaylaları ve derin vadileri ile Trabzon Araklı, Türkiye’nin en özel ve coğrafi açıdan zengin bölgelerinden biridir . Araklı halkı büyük çoğunluğu geçimini balık avcılığı, deniz, mısır, çay ve fındıktır. Bu renkli ilçede yaşayan insanlar mizah dolu dünyaya, ülkesine, örf ve geleneklerine derinden bağlıdır.

Araklının hangi yaylasına gitmeliyim diye aklınızda bir soru işareti varsa sürün aracınızı kara dere vadisinden yukarı bırakın kendinizi doğanın vazgeçilmez güzelliğine her gördüğünüz yerde durmak isteyeceksiniz ama bir sonraki güzelliği de merak edeceksiniz taki yorulana kadar aracınızı süremeye devam edeceksiniz.


Yayla ikliminin havası daha saf, daha kuru ve neredeyse oksijen bakımından herhangi bir mikrop  taşımaz. Bu, dağdaki canlıların sürekli, düzenli ve derin nefes almasını sağlar. Bu nedenle akciğerler ve kalp daha hızlı çalışarak egzersiz yapar. Oksijen açısından zayıf hava da kemik iliğinin daha fazla kırmızı kan üretmesine neden olur (yayla döneminde eritrosit sayısı% 20 artar).

Bir yayladaki hava serin ve deniz seviyesinden yükseklik arttıkça güneş ışınlarının etkisi de artar. Güneşli günlerin sayısı özellikle yaz sezonunda yüksek yerlerde vadilere göre artar. Farklı ısı ve atmosfer sağlık açısından dayanıklılığı arttırır ve sinir sistemini dinlendirir ve güçlendirir.


Güzelliği, insanları, doğası, müziği ve kültürü ile yüzlerce yıllık renkli bir mozaiği keşfetmenin zamanı geldi. Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde fantastik bir yolculuk. İlgi alanlarınızı ve adrenalinizi yüksek tutacak unutulmaz bir tatile çıkmanın vakti gelmiştir.(H.kılıçaslan)

Hakkında admin

Dünyanın En Güzel Köyü Pervane Köyü #Dünyanınengüzelköyü #Pervaneköyü

Bir cevap yazın