TSK’nın yeni gözdesi Trabzonlu “Zerdeva”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük köpek eğitim merkezi olan Bursa Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesindeki Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında yetiştirilen Türk ırkı zerdava köpeği, mayın, bomba, narkotik madde arama ve canlı kurtarma operasyonlarında kritik görev üstlenecek.

Köpek Üretim ve Bakım Bölük Komutanı Veteriner Üsteğmen Zafer Şafak da bu merkezde Türk çoban, Kars çoban, Malaklı çoban, Akbaş, Türk tazısı ve zerdava ırkında köpeklerin yetiştirildiğini söyledi. Bu köpeklerin devriye eğitimi alarak TSK’deki kritik bina ve tesisleri koruma görevi üstlendiğini vurgulayan Şafak, zerdava ırkının bugüne kadar yabancı köpeklerin kullanıldığı alanlarda eğitildiğini ifade etti.

Zerdava’nın enerjik, kuvvetli, atak, takip ve koku alma özelliğinin çok yüksek olduğunu anlatan Şafak, şöyle konuştu: “Bu özellikler göz önüne alındığında askeri maksatlı kullanılabileceği değerlendirilerek 2016 yılında ilk damızlık köpekler alındı. Bu köpeklerden alınan yavrular da Kara Kuvvetleri bünyesindeki projeyle mayın, bomba, narkotik ve takip ile arama branşlarında denenmeye başlanarak, buradan alınan olumlu sonuçlarla 2018 yılında kıtalara sevk edildi ve göreve gönderildiler. İlerleyen dönemlerde de harekat bölgelerinden de olumlu sonuçlar alacağımızı bekliyoruz. Daha önce Türk ırkı köpeklerimiz genelde devriye branşında eğitim görmekteydi. Bu köpeklerden farklı olarak zerdavayı, mayın arama, bomba arama, narkotik madde ve takip arama kurtarma branşında eğiterek bir ilki başarmış olduk.” 

Hakkında admin

Dünyanın En Güzel Köyü Pervane Köyü #Dünyanınengüzelköyü #Pervaneköyü

Bir cevap yazın