Mangan Camisi ve Lojmanın Çehresi değişti

Bir süredir Pervane Köyü Mangan Mahallesi caminde hayır sever iş adamlarının desteği ve Hasan Demir beyin öncülüğünde yapılan cevre düzenlemelerinin ve yenileme işlemlerinin bir bölümü tamamlandı eksik kalan işlerin yapılmasına devam ediliyor.

Yapım ve işçilik eksikliklerinden dolayı mahallemiz camii için çevre sakinleri ve ilgili çevreler ile gerekli istişareler yapılmış ve camimizin ve cami lojmanımızın iç ve dış tadilat çalışmaları programlanıp, hayırsever vatandaşlarımızın katkı ve destekleri ile aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmaların başlangıcında ve devamında başta Kaymakamlığımız, müftülüğümüz ve Belediye başkanlığımızla da gerekli görüşmeler yapılmış olup kendileri çalışmaların her safhasında bilgilendirilmişlerdir.

TAMAMLANAN ÇALIŞMALAR:

1.Caminin zemin kısmının rutubetten arındırılması için 40-180 cm derinliğinde temellere inilerek hafriyat ve yalıtım çalışması yapılarak, rutubet etkisi ortadan kaldırılmıştır.

2.Çatı yağmur suları, çatının akar eğimi noktalarından borular ile zemine indirilip, oradan uygun mesafedeki uzaklığa taşınarak kontrol altına alınmıştır.

3.Caminin Güney yönüne (Kıble tarafına) ve Doğu yönüne (fındıklık alanı) perde beton duvar yapılarak, temellere dışarıdan düzensiz su baskısı ve akışı önlenmiştir.

4.Güney cephesindeki perde beton derinliğine karşılık; Güney doğu ve Güney batı yönlerine basamaklı çıkış merdivenleri yapılmıştır.

5.Caminin Güney yönündeki eski ve bakımsız mezarların düzenlenmesi yapılarak, gerek çökmüş mezar alanları doldurulmuş ve gerekse mezar taşları yeniden düzeltilmiştir.

6.Tüm cami kabristanlığının bakım çalışması yapılmıştır.

7.kabristasnlıkta bulunan tüm mezarları, toprak çökmesi, mezar taşlarının toprağa gömülmesi gibi arızaları düzeltilmiştir.

8.Cami çevresinin peyzaj anlayışına uygun olarak yaklaşık 250 çeşitli ağaç ve çiçeklerle yeşillendirilmesi yapılmıştır.

9.Mezarlıktan Cami lojmanına doğru akan kontrolsüz yağmur suları için öncelikle ızgaralı su biriktirme kanalı ve devamında su toplama rögarı yapılarak bu sular kontrollü olarak, cami cemaatini rahatsız etmeyecek şekilde cami çevresinin dışına taşınmıştır.

10.Cami lojmanının iç alanlarının rutubetten arındırılması için, lojman arka duvarının temel derinliğine doğru yalıtım çalışması yapıldı.

11.Lojman ile mezarlık arasına belli bir mesafe bırakarak, lojman boyunca perde beton duvar yapıldı.

12.Ana yoldan camimize çıkan merdiven şeklindeki cemaat yolunu yeniden şekillendirdik ve kalıcı olarak mermer basamaklar şeklinde yeniledik.

13.Çok eskimiş ve döküntülü hale gelmiş, lojman dış cephesinin, mantolama ve dekorasyon işini tamamladık.

14.Yıllarca amacı dışında ve gelişigüzel kullanılan, kullananların hiçbir katkı sağlamadığı ve görüntü kirliliğine dönüşen cami lojmanımızı ihtiyaca uygun ve camimize yakışır bir çalışma ile içindeki lavabolar, salonlar, banyolar, elektrik sistemleri dâhil yeniledik.

15.Lojmanın “soba bacası” problemini çözdük.

16.Lojman dışarıdan kaliteli bir “dış cephe” boyası ile boyatıldı.

17.Lojmanın elektrik tesisatı ve sistemlerini yenileyerek modern bir pano ile kullanım kolaylığına ulaştırdık.

18.Lojmanın yıllarca arızalı kullanılan su tesisatını bütünüyle yeniledik.

19.Cami Lojmanımızın zemin katında işlevini kaybetmiş erkek tuvaletlerini modern anlamda yeniledik. Abdest alma yerlerini yeniledik. Ayrıca şimdiye kadar bayanlar için düşünülmemiş “bayanlar sosyal mekânı” oluşturarak, içinde tuvaletler, abdest alma bölümü ve oturup dinlenme alanı yapılarak, bayanlarımızın da bu alandaki mağduriyetleri giderildi.

20.Ayni şekilde, erkek cemaat içinde, taziye yeri ve dinlenme alanı oluşturuldu.

21.Caminin sosyal algısını güçlendirmek için, giderleri hayırseverler tarafından karşılanan uygun bir çay ocağı yapılarak hizmete alındı.

22.Caminin dış cemaat alanının zemini mermer kaplama yapıldı.

23.Caminin ses sistemleri çağdaş anlamda yenilendi. Uydudan yayın alma,

24 saat Mekke ve Medine’den canlı yayın izleme ve Kur’an dinleme sistemi kuruldu ve kullanıma açıldı.

25.Binanın ön cephesine iki adet paslanmaz krom bayrak direği montajlandı.

26.Lojmanın birinci katının da bütün yönleri ile yenilenmesi çalışmaları yapıldı.

27.Banyo ve WC’lerin, tüm fayans, kalebodur, asma tavan, duşa kabin işleri yapıldı.

28.Lojman katlarının lamine ve parke işleri yapıldı. Birinci kat lojmanın Güney cephesine 4×2 metre edatında yeni bir balkon oluşturuldu ve çatısı yapıldı.

29. Tüm mekânların kartonpiyer işlemleri yapıldı.

30.İnternet ağ iletişim işlemleri ve uydu algılama tesisatları yapıldı.

31.İkinci kat lojmanında bütün yenileme (WC, banyo, sıva, fayans, kalebodur, su tesisatı, elektrik tesisatı, asma tavan işleri) çalışmaları yapıldı.

32.WC tuvalet taşları değiştirildi .Gerekli alanların bütün PVC işlemleri yapıldı.

33.Bina girişinin çatısı yapıldı.

34.Cami şadırvanının kubbemsi çatısı yapılarak, şadırvan yeniden düzenlendi.

YAPILACAK İŞLER;

1.Cami önü istinat duvarının yapılması.

2.Cami iç mekânının çini yapımı,

3.Cami halısının alınması

4.Cami kürsüsü ve minberinin yapılması,

5.Cami içinde yapılan ve cami alanını daraltan bayanlar bölümünün kaldırılarak, cami girişine alınması ve cami iç mekânının genişletilmesi,

6.Cami minaresinin elden geçirilmesi.

Hakkında admin

Dünyanın En Güzel Köyü Pervane Köyü #Dünyanınengüzelköyü #Pervaneköyü

Bir cevap yazın