Güncel haberler

Lazio’dan Trabzon itirafı; “Zor olacak”

Trabzonspor’un UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakibi Lazio’nun teknik direktörü Vladimir Petkovic, Trabzonspor maçının çok zor geçeceğini itiraf etti.

UEFA Avrupa Ligi J Grubu’nda yer alan temsilcimiz Trabzonspor’un 3 Ekim’de karşı karşıya geleceği İtalyan kulübü Lazio’nun teknik direktörüVladimir Petkoviç, maça günler kala  konuştu.

21 hafta Samsunspor’u çalıştırdıktan sonra görevine son verilen Boşnak antrenör Vladimir Petkoviç, tekrar Karadeniz’e döneceği için mutlu.Yaklaşık 16 aydır çalıştırdığı mavi-beyazlı başkent ekibinin, Roma yakınlarındakitesisleri Formello’da kısa bir mülakatla sorularımızı yanıtlayan Petkovic, az buçuk bildiği Türkçesiyle bizi, “merhaba” diye karşılıyor.

Roma derbisinde aldıkları 2-0 yenilginin ardından bir araya geldiğimiz 50yaşındaki teknik adamla İtalya’daki deneyimi, Türk futbolu, rakibi Trabzonspor ve Galatasaray’la yollarının ayrılmasından sadece saatlerönce olsa da Fatih Terim’in hem milli takımı hem de Galatasaray’ı birlikte çalıştırmasını konuştuk.

Türkiye’de çalışmanın her zaman zevk olduğunu dile getiren Petkovic’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

SORU: Bir yılı aşkın süredir İtalya’dasınız ve Lazio’yu çalıştırıyorsunuz.Şehir, taraftar ve kulüp bakımından nasıl bir deneyim oldu sizin için?
YANIT: Burası büyük bir şehir ve büyük hedefler koyduğumuz büyük bir kulüpte çalışıyorum. İtalyan Kupası’nı almak için mücadele verdiğimizderbide galip gelerek önemli bir hedefe ulaştık. Tüm yıl oldukça zor geçti,ama oldukça pozitifti aynı zamanda.

SORU: Samsunspor deneyiminden sonra Türk ligini takip etmeye devam ettiniz mi? Nasıl bir değişim görüyorsunuz?
YANIT: Evet bugün de Türk futbolunu yakından takip ediyorum. Skorları aşağı yukarı iyi biliyorum. Mesela son derbi maçında olmaması gereken şeyler yaşandı. Benim Türkiye’de bulunduğum dönemde de şike skandalı patlak vermişti ve lig 1 ay geç başlamıştı. Ne yazık ki, bu nedenle o sezonher şey etkilendi. Öte yandan, Türk ligi oldukça iyi ve futbol için yaşayançok sayıda taraftar var. Türkiye’de bir takımı çalıştırmak ve bir takımdaoynamak her zaman bir zevk.

SORU: Fatih Terim’in hem Galatasaray hem de milli takımı bir arada çalıştırma kararını nasıl buluyorsunuz? Bir antrenör, bu iki önemli misyonu yürütebilir mi?
YANIT: Böyle bir şeyi uzun bir dönem yaparsanız problem olabilir, amaFatih Terim gibi bir efsane Türkiye’de her şeyin altından kalkabilir. Zannediyorum 6 maç için anlaşmıştı milli takımla. Elde ettiği pozitif skorlar dagösteriyor ki o bunu başarabilir. O, mükemmel bir antrenör, ama aynızamanda çok iyi bir psikolog. Hep karizmatikti ve skorlar hep onun ardından geliyordu. Onun davranışları da, futbolcular için bir başka motivasyon nedeni.

SORU: Türk Milli Takımı, Romanya karşısında önemli bir başarı elde etti. Sizce Brezilya’da Dünya Kupası oynamaya hak kazanır mı?
YANIT: Tabii ki en iyi ihtimalle her şey pürüssüz ve pozitif gitmeli. Bence Türkiye’nin 2. sıraya yükselme ihtimali yüksek.

SORU: Birkaç güne kadar Trabzonspor’la karşılaşmak üzere Türkiye’ye gideceksiniz. Rakibiniz hakkında nasıl bir yargıya sahipsiniz? Son yıllarda birgelişme kaydetti mi?
YANIT: Trabzonspor 2 yıl önce mükemmel bir takımdı. Geçen yıl ise bazı zorluklar yaşadı, çünkü değişik antrenörlerle çalıştılar. Bu yıl ise, yeniçalıştırıcıyla beraber iyi başladılar ve daha coşkulular ki bu da Trabzon’un karakteristik bir özelliğidir. Tüm şehir, Trabzonspor için yaşıyor ve stadyumaakın ediyorlar. Hem bu nedenle hem de Samsunspor’la oynadığı maçı da gördükten sonra Trabzonspor karşısında oynamak epey zor olacak diyorum.

SORU: Sizce Trabzonspor’la oynayacağınız 2 maçta hangi zorluklar olabilir? Rakip takımdaki hangi futbolcular sizi korkutuyor?
YANIT: Şüphesiz ki en büyük zorluk onların sahasında oynamak. Dahaenerjik olacaklar ve stadyum tıka basa onların taraftarıyla dolu olacak.
Orta sahada Zokora, forvette Henrique gibi kaliteli ve değerli oyuncular var,ama bizim takımımız da çok iyi ve onların hiçbirinden korkmuyoruz. Orayasadece kazanmaya gidiyoruz.

SORU: Uzun bir aradan sonra Karadeniz’e geri dönüyorsunuz. Nehissediyorsunuz?
YANIT: Trabzon, Samsun’a 300-350 kilometre. Türkiye’deki insanlarla bir araya gelmek her zaman çok güzel. Son kez İstanbul’da oynadığımızda, Samsunspor’un eski başkanı ve hala çok iyi ilişkiler içinde olduğum birçok insan geldi. Türkiye’de olumlu bir etki bıraktığımı, gün be gün daha çok anlıyorum.

SORU: Samsunspor Başkanı’nın da Trabzon maçı için stada gelip maçıizlemesini bekliyor musunuz?
YANIT: Başkanın (Emin Kar) bu maça geleceğini sanmıyorum, çünkü Samsun ve Trabzon çok iyi arkadaş değiller. (gülüyor)

Hakkında admin

Dünyanın En Güzel Köyü Pervane Köyü #Dünyanınengüzelköyü #Pervaneköyü

Bir cevap yazın