Fındık ihracatında rekor artış

Geçen yıl 320 bin tona yakın iç fındık ihracatı karşılığında, 2 milyar 28 milyon 727 bin dolar gelir elde edildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2019’da gerçekleştirilen 319 bin 772 ton iç fındık ihracatı karşılığında, 2 milyar 28 milyon 727 bin dolar gelir elde edildiğini belirterek, “Fındık ihracatında, bu yıl muhteşem bir başarı söz konusu. Bu bir rekor. Ama önemli olan bu başarıyı devamlı kılabilmek. Bunun temel şartı, fındık arzının bir kesintiye uğramadan devam etmesidir.” dedi.

Dünya fındık üretimi ve pazarının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye, 2019 yılında 121 ülkeye 319 bin 772 ton fındık ihraç ederek 2 milyar 28 milyon 727 bin dolar gelir sağladı.

En çok ihracat İtalya’ya

Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırılırken, 547 milyon 588 bin dolar değerinde 83 bin 898 ton fındık satışı ile İtalya ihracatta birinci sırayı aldı. İtalya’nın ardından en fazla fındık ihraç edilen ülkeler sırasıyla Almanya ve Fransa oldu. 

2019’da bir önceki seneye göre miktarda yüzde 14,5, gelirde yüzde 24 artış yaşandığını vurgulayan Sevinç, “Türkiye’nin 180 milyar dolarlık ihracatına bakıldığı zaman bu 2 milyar dolar küçük bir rakam görülüyor olabilir. Ama kemiksiz diye tabir ettiğimiz tamamen net bir girdidir bu. Yani fındık ihracatında ambalaj malzemeleri ve kullandığımız teknolojiler de dahil hiç ithalat söz konusu değil. Fındık ihracatını hem getirdiği net döviz, hem de Karadeniz bölgesine sağladığı istihdam imkanını da göz önüne aldığımızda fındığın çok önemli bir stratejik bir ürün olduğunu görebiliriz. Bu yıl muhteşem bir başarı söz konusu fındık ihracatında. Ama önemli olan bu başarıyı devamlı kılabilmek. Bunun temel şartı fındık arzının bir kesintiye uğramadan devam etmesidir.” dedi.

Kaynak: İHA

Hakkında admin

Dünyanın En Güzel Köyü Pervane Köyü #Dünyanınengüzelköyü #Pervaneköyü

Bir cevap yazın